Uczestnicy kursu języka polskiego i nauczyciel, Gustaw Kolanowski, przed salą lekcyjną w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie.
Logo programu
W wyniku wojny w Ukrainie, ponad 5 milionów Ukraińców opuściło swój kraj. Wielu z nich trafiło do Polski, ale część z nich z różnych przyczyn wybrało jako swój cel małe miejscowości. Podczas gdy duże miasta, takie jak Warszawa, mają bardzo prężnie działające programy pomocy, w tym nauki polskiego, wsie i małe miejscowości robią to na mniejszą skalę lub nie robią tego wcale.
Nasza Fundacja wychodzi naprzeciw potrzebom ukraińskich uchodźców. Wielu z nich potrzebuje języka, żeby znaleźć dobrą pracę, nauczyć się poruszania w nowej rzeczywistości i zintegrować się z resztą lokalnej społeczności. Dzieciom z kolei język jest niezbędny, jeśli podejmą naukę w polskim systemie edukacyjnym.
Od początku czerwca prowadzimy w Węgrowie intensywne kursy języka polskiego. Nauczycielem został Gustaw Kolanowski, nasz dyrektor operacyjny. W zajęciach uczestniczy obecnie ok. 25 osób w wieku od 8 do 60 lat. Kurs czerwcowy realizowaliśmy dla Fundacji Benjamina Franklina, a od lipca do końca sierpnia kontynuujemy nauczanie dzięki wsparciu Fundacji dla Edukacji w ramach specjalnego programu "Wspieramy Ukrainę".
Widzimy, że nasze działania przynoszą efekty, widzimy poprawę samopoczucia i zwiększenie pewności siebie u naszych gości. Poza samą wartością edukacyjną, zajęcia są też okazją do spędzenia wspólnie czasu, integracji, a czasem po prostu dobrej zabawy. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Węgrowie, która udostępnia nam przestrzeń lekcyjną i wspiera nas na każdym kroku, jest też miejscem, gdzie wielu Ukraińców przychodzi z pytaniami lub prośbami. My staramy się pomóc jak tylko możemy.
Obecny kurs będzie trwać do końca sierpnia - nie wiadomo jak będzie wyglądać sytuacja na początku roku szkolnego. Dopiero wtedy zobaczymy, czy i jak będziemy mogli kontynuować projekt. Na pewno jednak wciąż planujemy pomagać jak tylko się da 🙂
Слава Україні!
Projekt jest finansowany w ramach Programu „Wspieramy Ukrainę”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.